Szczepienia a upały

Dla wielu ludzi szczepionki są czymś nieznanym, a jak wiadomo wszystko czego się nie zna może przerażać. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców ma różne pytania odnośnie szczepień, ich bezpieczeństwa, sposobu wykonywania.

Chcą oni mieć pewność, że decydując się na szczepienia w żaden sposób nie zagrażają swojemu dziecku, a to oznacza, że naprawdę trzeba poznać wszystkie zagadnienia związane ze szczepieniami, tak abyśmy na spokojnie mogli się im poddać i stosować się do tego, co zostało zawarte w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To oznacza, że możemy sięgnąć po różne książki, które zostały napisane w celu wyjaśnienia zagadnień z wiązanych ze szczepieniem i udzielenia odpowiedzi zdenerwowanym rodzicom.

Temperatura nie ma znaczenia

Wielu rodziców martwiąc się szczepieniami, zaczyna się zastanawiać, czy temperatura jaka panuje na dworze ma wpływ na szczepienia. Jak się okazuje, takie obawy są zupełnie bezpodstawne, a to dlatego, że na szczepionki nie ma wpływu ani upał, ani mróz, a to oznacza, że bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panują na dworze, powinniśmy zaszczepić nasze dziecko.

Jeśli kalendarz szczepień obowiązkowych wskazuje, że nasze dziecko powinno otrzymać jakieś szczepienia, to powinniśmy je przeprowadzić najszybciej jak to możliwe, bo tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że organizm naszego dziecka zyska prawidłową odporność.

Co jest przeciwwskazaniem?

Jeżeli temperatura i aura panująca na zewnątrz, nie są przeciwwskazaniem do szczepień, to co jest? Przede wszystkim nie powinniśmy szczepić dziecka, jeśli jest ono chore.

Co prawda w większości przypadków niewielka infekcja objawiająca się lekkim katarem też nie jest przeciwwskazaniem, jednak pamiętajmy, że jeśli towarzyszy jej temperatura albo kaszel, to takie szczepienie powinno być przesunięte na późniejszy czas. Co więcej, przed podaniem szczepionki, powinniśmy się upewnić, czy nie jest ona przeterminowana, jak również czy była przechowywana w odpowiednich warunkach.

Jednak znając podstawowe przeciwwskazania, będziemy spokojniejsi, kiedy przyjdzie pora kolejnego szczepienia, bo będziemy wiedzieli, że są one bezpieczne. W przypadku szczepień ważna jest ilość podanych dawek i trzymanie się odpowiedniego harmonogramu ich podawania.

Dlatego też, ani wysokimi temperaturami, ani mrozem nie powinniśmy się przejmować, bo nie będą one miały najmniejszego wpływu, ani na samą szczepionkę, ani na nasze dziecko po szczepieniu. Najważniejsze w tym wszystkim jest tylko to, aby dziecko podczas szczepienia było zdrowe.