Proponowane są szczepienia rotawirusy pokonujące

Coraz lepiej znamy różne choroby, a co się z tym wiąże, nie tylko wiemy co je wywołuje, ale również jak się przed tym chronić. Dlatego warto wiedzieć, że infekcja rotawirusowa to choroba zakaźna, która występuje u dzieci poniżej 5 roku życia. Co więcej, ma ona bardzo gwałtowny przebieg, bo ujawnia się w ciągu 12 – 96 godzin. A kiedy już do tego dojdzie, bardzo ważne jest szybkie i zdecydowane działanie, tak aby chronić dziecko i nie dopuścić do wystąpienia poważnych powikłań.

Skąd się biorą?

Jeżeli zastanawiamy się, skąd się biorą rotawirusy, to musimy wiedzieć, że są one przenoszone drogą kropelkową, ale nie tylko. Mogą znajdować się również na brudnych rękach, albo innych zanieczyszczonych przedmiotach, z których dostają się do organizmu. Takie rotawirusy uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, przez co dochodzi do zapalenia żołądka i jelit. Choroba ta będzie się objawiała bardzo wysoką temperaturą, biegunką, utratą apetytu, jak i odwodnieniem.

W wielu przypadkach potrzebne jest leczenie w szpitalu, a to dlatego, że u dzieci bardzo szybko dochodzi do odwodnienia. Każde zwlekanie z udaniem się do lekarza może prowadzić do śmierci, dlatego też tak ważna jest szybka reakcja na niepokojące objawy.

Co dają szczepienia?

Aby uniknąć tego typu sytuacji i stresu, który się z nią wiąże, proponowane są szczepienia rotawirusy powstrzymujące. W takiej szczepionce znajdują się żywe, ale znacznie osłabione cząstki wirusa.

Musimy mieć jednak świadomość, że szczepionka nie daje nam gwarancji, że nasze dziecko nie zachoruje na infekcję wywołaną przez rotawirusy. Takie szczepienia muszą być podane w 2 – 3 dawkach i – co ważne – podawane są one doustnie, a więc dla dziecka nie wiążą się to z żadnym dyskomfortem. Dodatkowo można ją spokojnie podawać razem z innymi szczepieniami, które wymienione są w kalendarzu obowiązkowym. Tego typu szczepienia mają chronić nasze dzieci przed ciężkim przebiegiem choroby.

Oczywiście są one zalecane, a więc musimy za nie sami zapłacić, jednak świadomość, że dzięki nim nasze dziecko będzie przechodziło chorobę lżej i zmniejszy się niebezpieczeństwo groźnych powikłań, powinna sprawić, że bez większego zastanawiania będziemy takie szczepienia na rotawirusy podawać naszym dzieciom. Dzięki temu znacznie możemy zmniejszyć stres nie tylko dziecka, ale i nasz, który z pewnością pojawi się w momencie wystąpienia tej choroby.