Niezbędne są szczepienia ochronne

Bardzo wiele mówi się o tym, jak dużo dają szczepienia ochronne i jak ważne jest to, abyśmy się szczepili. Przede wszystkim dzieci, bo to one mają słabszą odporność, to u nich choroby mają zazwyczaj gwałtowniejszy przebieg i pojawia się więcej powikłań.

Dlatego też, warto sobie zdawać sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak kalendarz szczepień ochronnych, które są obowiązkowe i ten, który zawiera szczepienia zalecane.

Dlaczego to jest ważne?

Zastanawiamy się dlaczego tak ważne jest to, abyśmy szczepili nasze dzieci? Tak naprawdę szczepionki to najskuteczniejszy sposób na zwalczanie chorób zakaźnych, a także zmniejszenie ewentualnych powikłań jeśli te choroby się jednak pojawią.

Dodatkowo warto wiedzieć, że to właśnie szczepionki pozwoliły całkowicie wyeliminować wiele groźnych chorób, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu potrafiły zbierać spore śmiertelne żniwo i przeradzać się w epidemie. Im więcej osób jest zaszczepionych przeciwko jakiejś chorobie, tym mniejsza jest szansa na to, że ta choroba się pojawi, a co się z tym wiąże, chronione są nie tylko te osoby, które zostały przeciwko niej zaszczepione, ale również te, które z uzasadnionych powodów nie mogły takiej szczepionki otrzymać.

Jednak żeby takie szczepienia ochronne mogły działać w prawidłowy sposób, bardzo ważne jest to, aby były one podawane w odpowiednich dawkach i w odpowiednim odstępie czasu, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że nasz organizm będzie przez nie wzmocniony, a więc też prawidłowo chroniony.

Co roku są ogłaszane

Warto wiedzieć, że co roku pojawia się nowy kalendarz obowiązkowych szczepień ochronnych, który odnosi się do dzieci, które w tym roku się urodziły.

Dlatego jeśli mamy dwójkę lub więcej dzieci, powinniśmy dokładnie zapoznać się z rozpiską szczepień ochronnych, które przeznaczone są dla każdego z nich, a nie sugerować się kalendarzem, który obowiązywał, gdy na świecie pojawiło się najstarsze dziecko. Taki kalendarz szczepień ochronnychdotyczy dzieci od pierwszej doby ich życia, aż do ostatniego szczepienia, które jest podawane w wieku 19 lat.

Jeśli wszystkie szczepienia zostaną podane w odpowiednich dawkach i dodatkowo w odpowiednim odstępie czasu, to będziemy mieli pewność, że nasze dziecko będzie chronione przed występowaniem groźnych chorób zakaźnych, jak i powikłaniami, które w ich efekcie mogłyby wystąpić. Warto zapoznać się z kalendarzem obowiązkowych szczepień ochronnych.

Przekonamy się wówczas, że w pierwszych 2 latach dziecko otrzymuje największą ilość dawek szczepienia, później już są one podawane znacznie rzadziej.