Kiedy zrobić szczepienia tropikalne?

Podczas przygotowań do podróży, zwłaszcza tej mającej się odbyć w tropikalnych i egzotycznych rejonach, mamy do załatwienia wiele ważnych spraw. Jednak w tym wszystkim nie powinniśmy zapominać o własnym zdrowiu, a to oznacza, że należy pomyśleć o wykonaniu odpowiednich szczepień. Tym bardziej, że zarazić możemy się drogą kropelkową, przez owady, ugryzienie zwierząt, albo krew czy stosunek płciowy.

Rodzice często pytają jak zarazić się ospą. Odpowiedź jest prosta - drogą kropelkową

To oznacza, że jeśli dobrze wszystko przemyślimy i skorzystamy z odpowiednich szczepień, będzie istniała spora szansa, że do domu wrócimy całkowicie zdrowi.

O czym pamiętać?

Jeśli ma z nami podróżować dziecko, to zawsze powinniśmy dopilnować, aby przyjęło ono wszystkie szczepienia obowiązkowe, które są wymagane w naszym kraju. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że maluch będzie chroniony przed groźnymi chorobami.

Przynajmniej na miesiąc przed planowaną podróżą, powinniśmy udać się do lekarza, aby porozmawiać z nim na temat tego gdzie konkretnie jedziemy i jakie szczepienia tropikalne powinniśmy przyjąć. Na podstawie tej informacji, lekarz będzie w stanie wskazać nam te szczepienia, które powinniśmy wykonać obowiązkowo, jak i te, które możemy zrobić, ale nie musimy. Bez względu na to gdzie planujemy jechać, zawsze powinniśmy się zaszczepić przeciwko WZW typu A, durowi brzusznemu i wściekliźnie.

Typ szczepionki w zależności od miejsca podróży

Poza tymi, które powinniśmy wykonać zawsze wyjeżdżają w tropikalne rejony, będziemy mieli do wykonania jeszcze konkretne szczepienia, które będą związane z wyjazdem do ściśle określonego miejsca. Dlatego tak ważne jest to, aby powiedzieć lekarzowi, gdzie chcemy jechać. W przypadku wyjazdu do Indii, będziemy musieli przyjąć szczepionkę przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze i malarii.

Podobnie w przypadku Australii jak i Tajlandii. Szczepionka na cholerę będzie proponowana nam również podczas wyjazdu do Tajlandii, a przeciwko malarii będziemy musieli się jeszcze zaszczepić podróżując do Indonezji oraz Turcji. Każdy, kto wybiera się do obcych krajów, zwłaszcza tych mocno od nas oddalonych, powinien przyjąć odpowiednie szczepienia.

W przypadku dzieci, kobiet w ciąży i osób cierpiących na jakieś schorzenia, lekarz dobierze indywidualne szczepienia, jednak nigdy nie powinniśmy ich lekceważyć. Podczas podróży nasze zdrowie powinno być dla nas najważniejsze, a to oznacza, że powinniśmy dopilnować, aby przed wyjazdem przyjąć wszystkie niezbędne szczepienia. Od nich nie tylko będzie zależało powodzenie naszego wyjazdu, ale również to, czy wrócimy z niego w dobrym zdrowiu.