Kiedy szczepienia u dzieci?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, a to dotyczy nie tylko tego, jakie warunki w życiu może mu zapewnić, ale przede wszystkim właściwej dbałości o jego zdrowie. Dlatego właśnie należy się zapoznać ze szczepieniami, które dziecko powinno otrzymać w ściśle wyznaczonym czasie, dzięki czemu będziemy mogli mieć pewność, że zadziałają one dokładnie tak jak powinny. Aby nam to ułatwić, został przygotowany kalendarz szczepień obowiązkowych, który jest uaktualniany co roku, dlatego możemy być pewni, że na bieżąco będziemy ze wszystkimi zmianami.

Wszystkie szczepienia obowiązkowe

Jeżeli zajrzymy do takiego kalendarza szczepień obowiązkowych, to będziemy mogli tam poczytać o wszystkich szczepieniach, którym musi być poddane nasze dziecko. Pierwsze z nich otrzyma jeszcze w szpitalu, w ciągu pierwszej doby życia, a ostatnie w 19 roku życiu. Bardzo ważne jest to, abyśmy dokładnie pilnowali wszystkich dawek i czasu szczepień, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że organizm naszego dziecka będzie odpowiednio chroniony. W pierwszej dobie życia zostanie zaszczepiony przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Następnie co 1-2 miesiące będzie otrzymywało różne szczepienia, w tym przeciw odrze, śwince i różyczce.

Jak również przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do szczepień, to warto porozmawiać z lekarzem, on z pewnością odpowie na wszystkie nasze pytania i wyjaśni, dlaczego ten kalendarz wygląda tak a nie inaczej.

Jeszcze są dodatkowe

Warto wiedzieć, że poza kalendarzem szczepień obowiązkowych, mamy jeszcze kalendarz szczepień dodatkowych. W przypadku tych drugich sami decydujemy czy chcemy zaszczepić nasze dziecko przeciwko takim chorobom jak: rotawirusy, meningokoki, grypa czy choroby wywołane przez kleszcze. Tutaj również musimy pilnować odpowiednich dawek i określonego czasu, w którym powinniśmy zaszczepić dziecko. Ale jeszcze dodatkowo powinniśmy mieć świadomość, że o ile szczepienia obowiązkowe są bezpłatne, o tyle te dodatkowe będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni. Warto wiedzieć kiedy nasze dziecko powinno być zaszczepione jakimi szczepionkami. To ważne, bo to przede wszystkim do rodziców należy pilnowanie odpowiedniego czasu, w którym powinni zgłosić się z dzieckiem do lekarza, w celu podania kolejnej dawki szczepienia.

Tylko wtedy można mieć pewność, że stworzymy odpowiednią odporność i nasze dziecko nie będzie musiało zmagać się z tymi najgroźniejszymi chorobami zakaźnymi.