Jeśli chodzi o szczepienia – kalendarz jest podany

Ponieważ medycyna cały czas się rozwija, mamy coraz więcej szczepionek, które z jednej strony mają nas chronić przed ciężkimi chorobami, a z drugiej mają sprawić, że nawet jeśli te choroby się pojawią, to ich przebieg będzie znacznie łagodniejszy i mniej będzie powikłań, które będą spowodowane taką chorobą. Dlatego też, każdego roku wydawane są nowe zalecenia odnośnie kalendarza szczepień obowiązkowych, a to oznacza, że warto się z takimi informacjami zapoznać, abyśmy wiedzieli, jakim szczepieniom musimy poddać nasze dziecko.

osoby regularnie spożywające Rutinoactiv cieszą się lepszym zdrowiem

Kiedy się zaczynają?

Jeżeli zastanawiamy się, kiedy zaczynają się szczepienia wchodzące w skład kalendarza szczepień obowiązkowych, to musimy wiedzieć, że pierwsze z nich podawane są już w pierwszej dobie życia dziecka. Do takich szczepień zaliczają się te przeciwko gruźlicy i wzw B.

W drugim miesiącu życia dziecko musi być zaszczepione na: wzw B, błonicę, tężec, krztusiec, Hib i pneumokoki. W granicach 3 – 4 miesiąca należy powtórzyć te szczepionki z wyłączeniem szczepienia przeciwko wzw B, ale dodaniem tej przeciwko polio. Te same dawki szczepionek podaje się również w miesiącu 5 – 6, aby wzmocnić ich działanie. Kolejną dawkę przeciwko wzw B podaje się dziecku w 7 miesiącu życia.

Na przestrzeni 13 i 14 miesiąca życia należy zaszczepić dziecko przeciwko: odrze, śwince, różyczce i pneumokokom. A między 16 a 18 miesiącem należy odnowić dawkę na: błonicę, tężec, krztusiec, polio i Hib.

Później jest rzadziej

O ile w pierwszych miesiącach życia dawki szczepionek są podawane w małych odstępach czasu, o tyle później dziecko otrzymuje je już znacznie rzadziej. W wieku 6 lat trzeba podać kolejne dawki szczepionek na: błonicę, tężec, krztusiec, polio, odrę, świnkę, różyczkę.

W wieku lat 14 powtarzamy te przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi, a ostatnie szczepienie podaje się w wieku 19 lat i ono obejmuje już tylko tężec i błonicę. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, aby przestrzegać dawki, które dziecko musi dostać, bo jeśli otrzyma ich za mało, to nie będą one działały tak jak powinny. Co więcej, trzeba również pilnować odstępów między tymi dawkami, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że będą się one w odpowiedni sposób uzupełniały, dając organizmowi najlepszą ochronę. Warto znać kalendarz szczepień obowiązkowych, tak abyśmy wiedzieli, w jaki sposób mamy podawać je dziecku, by mieć pewność, że będzie ono w odpowiedni sposób chronione przed różnymi chorobami.

Takie szczepienia są bezpłatne, a nie podporządkowanie się im może oznaczać nałożenie nanas kary finansowej.