Jakie szczepienia w pierwszej dobie?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele czynności przy dziecku wykonuje się w pierwszej dobie jego życia. Nie chodzi tutaj tylko o zważenie, zmierzenie czy oczyszczenie z mazi, ale również o podawanie szczepionek, które mają chronić przed wystąpieniem groźnych chorób. Warto jednak zapoznać się z tym tematem, tak abyśmy mieli chociaż świadomość, co jest wykonywane przy naszym dziecku, krótko po jego narodzinach i przede wszystkim dlaczego się to robi.

Pierwsze szczepienia

To właśnie w pierwszej dobie życia nasze dziecko otrzymuje pierwsze szczepienia, które mają chronić jego organizm. Przede wszystkim jest to szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Co ważne, takie szczepienie domięśniowo otrzymuje każdy noworodek, bez względu na to jaką ma masę ciała oraz jaką dojrzałość urodzeniową. Tak naprawdę nie ma żadnych kategorycznych przeciwwskazań klinicznych, które nie pozwalałyby na tego typu szczepienie. Dlaczego jest ono takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że dziecko za chwilę będzie karmione piersią, a wówczas może zostać zakażone drobnoustrojami, które będą zawierały tego wirusa. To ważne, bo matka może nawet nie wiedzieć, że jest nosicielką wzw B, a co się z tym wiąże, nieświadomie może doprowadzić do zarażenia dziecka.

Jakie jeszcze szczepienia?

Do tego jeśli matka jest nosicielką antygenu Hbs, obowiązkowo trzeba dziecku podać odpowiednią szczepionkę. Najlepiej jeśli zostanie to zrobione w ciągu pierwszych 12 godzin po porodzie. Jednak podanie tej szczepionki ma sens nawet do 7 doby życia, co może się zdarzyć jeśli wcześniej nie wiedziano, że matka jest nosicielką tego antygenu. Jeśli noworodek ma masę ciała powyżej 2 kg, urodził się powyżej 32 tygodnia ciąży i nie doszło do żadnych problemów podczas porodu, to należy go zaszczepić również przeciwko gruźlicy. Najlepiej jeśli to szczepienie zostanie podane razem ze szczepieniem przeciwko wzw B. Oczywiście takie jednorazowe podanie szczepionek przeciwko tym chorobom nie wystarczy. Trzeba będzie je jeszcze powtórzyć zgodnie z zalecaniami, które zamieszczone będą w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Warto wiedzieć jakie szczepienia są podawane dziecku w pierwszej dobie życie i dlaczego. Wówczas nasza wiedza będzie większa i jednocześnie, będziemy mieli pewność, że lekarze faktycznie robią wszystko, aby zabezpieczyć nasze dziecko przed wystąpieniem niebezpiecznych chorób, które mogą mu zagrażać od pierwszych chwil życia.

cholinki miód zdrowotny produkowany przez naszą firmę

Takie szczepionki są całkowicie bezpieczne, więc nie mamy tutaj czym się martwić.