Jakie szczepienia po porodzie?

Zazwyczaj rodzice są tak szczęśliwi po udanym porodzie, że nawet nie zastanawiają się zbytnio, czy dziecko jest szczepione w pierwszej dobie życia czy nie. Jak się okazuje, zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych już w ciągu pierwszych 24 godzin życia, a czasami nawet już w ciągu 12 godzin, poddawane jest ono szczepieniu. Chodzi o to, aby od samego początku było w odpowiedni sposób chronione przed chorobami, które bardzo łatwo mogą zaatakować osłabiony układ odpornościowy, a o które naprawdę łatwo jest w szpitalu.

Co powinniśmy wiedzieć?

Jeśli chodzi o to, jakie szczepienia podawane są dziecku w pierwszej dobie życia, to warto wiedzieć, że jest to chociażby szczepienie przeciwko gruźlicy.

Im szybciej zostanie ono wykonane tym będzie lepiej dla dziecka. Takie szczepienie jest podawane dzieciom, które osiągnęły masę ciała powyżej 2000 g, urodziły się później niż w 32 tygodniu, a dodatkowo jeszcze ich poród przebieg bez zbędnych komplikacji, które mogłyby prowadzić chociażby do niedotlenienia. Taka szczepionka podawana jest śródskórnie i możemy być pewni, że nasze dziecko będzie całkowicie bezpieczne po jej podaniu.

Przeciw czemu są szczepienia?

Jeśli chodzi o szczepienia po porodzie, to musimy wiedzieć, że dzieciom podawana jest szczepionka przeciw wzw B.

Co ważne jest ona podawana każdemu noworodkowi i nie ma tutaj znaczenia ani jego masa ciała, ani to w którym tygodniu ciąży się ono urodziło. Jeśli nie ma jakichś poważnych przeciwwskazań zdrowotnych, to każde dziecko jest szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B od razu po porodzie. To dlatego, że dość szybko zostanie ono przystawione do piersi matki, a nie zawsze możemy mieć pewność, że nie jest ona nosicielem tego wirusa. Wówczas podczas ssania piersi dziecko mogłoby zarazić się tą groźną chorobą, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Dlatego też tak ważne jest to, aby dzieci przyjęły szczepienia przeciwko wzw B, bo wówczas nawet jeśli matka nieświadomie przekaże mu wirusa, to organizm dziecka będzie w stanie skutecznie się przed tym bronić. Warto wiedzieć jakie szczepienia są wykonywane w pierwszej dobie życia. Nie będziemy mieli problemów z dotarciem do tej informacji ponieważ jest ona zamieszczona w kalendarzu szczepień obowiązkowych, które musi przyjąć każde dziecko, chyba że są wyraźne przeciwwskazania kliniczne. Warto też się dowiedzieć, nie tylko jakie szczepienia w ciągu 24 godzin od porodu otrzyma nasze dziecko, ale również dlaczego tak ważne jest to, aby je otrzymało.