Jakie szczepienia oferuje nfz?

W odniesieniu do szczepień narosło wiele mitów i nieprawdziwych informacji. A to niedobrze, bo dzięki nim możemy chronić nasz organizm przed działaniem niebezpiecznych chorób, które jeszcze kilkanaście lat temu potrafiły zbierać spore żniwo podczas epidemii. Jeśli będziemy korzystali z odpowiednich szczepień, to szybko się okaże, że dzięki nim nasz organizm będzie uodporniony, a to oznacza, że albo w ogóle nie będziemy chorować na dane schorzenie, albo będzie ono miało znacznie łagodniejszy przebieg.

Jednak warto wiedzieć, że są takie szczepionki, które oferowane są nam za darmo, jak i takie, za które będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Które są darmowe?

Przede wszystkim warto powiedzieć, że darmowe są wszystkie te szczepionki, które znajdują się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Wówczas taka szczepionka przez nfz jest oferowana, a płaci za nią Ministerstwo Zdrowia.

To oznacza, że takimi szczepionkami szczepi się wszystkie dzieci od pierwszej doby życia do 19 roku życia. Dlatego też, nie możemy powiedzieć, że nie szczepimy dzieci zgodnie z obowiązkiem jakie nakłada na nas państwo, bo nie mamy na to pieniędzy. Takie szczepionki są darmowe i wszystkie dawki przypominające również finansowane są przez państwo.

A są płatne?

Jeśli chcemy zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom albo meningokokom, to warto wiedzieć, że takie szczepienia przez nfz nie są opłacane. To dlatego, że choć są one zalecane przez lekarzy, zwłaszcza jeśli dziecko będzie miało przebywać w przedszkolu albo żłobku, to jednak nie znajdują się one na liście szczepień obowiązkowych. Takie szczepienia z listy szczepień zalecanych będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni, co będzie się wiązało z wydatkiem nawet kilkuset złotych, jednak zdrowie dziecka powinno być dla nas najważniejsze.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie szczepienia obowiązkowe, które mają chronić przed występowaniem najbardziej groźnych chorób zakaźnych są opłacane przez Ministerstwo Zdrowia. Takie szczepienia przez nfz oferowane są całkowicie bezpieczne i należą się każdego między 1 dniem życia a 19 rokiem życia, ponieważ zaliczają się do szczepień obowiązkowych. Jednak do tego dochodzą szczepienia zalecane, jak i te wykonywane przed podróżą do tropikalnych krajów, a one już nie są opłacane przez państwo, więc musimy się tutaj liczyć z tym, że sami będziemy musieli za nie zapłacić.

Nie mniej tych darmowych szczepień jest całkiem sporo i pamiętajmy, że zaliczają się do nich wszystkie te najważniejsze.