Jakie szczepienia dodatkowe?

Wszystkie dzieci, u których nie wykryto żadnych przeciwwskazań zdrowotnych poddawane są odpowiednim szczepieniom, dzięki którym udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć występowanie groźnych chorób. Te szczepienia wpisane są do kalendarza szczepień obowiązkowych i jeśli rodzice się temu nie podporządkują, to mogą być zmuszeni do zapłacenia wysokiej kary. Warto jednak wiedzieć, że proponowane mogą nam być jeszcze inne szczepienia. Takie, których nie ma w tych szczepieniach obowiązkowych, a które mogą uratować życie naszemu dziecku, zwłaszcza jeśli ma ono iść do przedszkola albo żłobka, gdzie będzie przebywało w dużym skupisku z innymi dziećmi.

Jakie to są szczepienia?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, co należy do szczepień dodatkowych, to warto wiedzieć, że są to szczepienia przeciwko biegunce rotawirusowej.

Co ważne, to taka szczepionka podawana jest doustnie, pomiędzy jedną a drugą dawką powinniśmy zachować czterotygodniowy odstęp, a inne szczepienia czy szczepienia obowiązkowe nie są przeciwwskazaniem do podania tej konkretnej szczepionki. Najważniejsze jest jednak to, aby była ona podana między 6 a 24 tygodniem życia, więc tak naprawdę powinniśmy o niej pomyśleć już wcześniej, żeby móc się odpowiednio przygotować do jej podania. Bardzo często też jako szczepienia dodatkowe, proponowane są te przeciwko meningokokom. To bakterie, które atakują głównie dzieci do 5 roku życia, ale u dorosłych również mogą się pojawić. Takie szczepienia mogą być podawane w różnej ilości dawek, w zależności od tego,w jakim wieku dziecko otrzymało tą pierwszą.

Oczywiście skoro są to szczepienia dodatkowe, to musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Przeciwko jeszcze czemu?

Dodatkowo warto wiedzieć, że poza tymi dwoma szczepionkami wymienionymi wyżej, do których najczęściej zachęcani są rodzice. Można dziecko zaszczepić jeszcze przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, którym można się zarazić poprzez brudne ręce, a o to u dzieci nie jest trudno. Dodatkowo możemy też zaszczepić dziecko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, a działanie szczepionki będzie się utrzymywało przez 5 lat. Poza tym, możemy również skorzystać ze szczepienia przeciwko grypie, które można podawać już od 6 miesiąca życia.

Warto zastanowić się nad tym, na jakie choroby najbardziej będzie narażone nasze dziecko i jeśli istnieje taka możliwość, to powinniśmy je zaszczepić przeciwko nim. Wówczas będziemy mieli pewność, że jego organizm jest chroniony w odpowiedni sposób.