
Jak wyglądają szczepienia w Polsce
Jeżeli chodzi o szczepienia, to na początek trzeba sobie zdać sprawę z tego, jak wiele im zawdzięczamy. Z jednej strony wzmacniają one organizm, w takich kontrolowanych warunkach, a to oznacza, że łatwiej jest mu się bronić przed konkretnymi wirusami, dzięki czemu udało się wyeliminować wiele groźnych chorób zakaźnych. Z drugiej strony, nawet jeśli jakaś szczepionka nie daje nam gwarancji, że nie zachorujemy na daną chorobę, to możemy być pewni, że dzięki szczepieniu jej przebieg będzie łagodniejszy i co ważniejsze, do minimum zmniejszymy ryzyko wystąpienia powikłań, jakie mogłaby spowodować dana choroba.
Szczepienia obowiązkowe
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że istnieje takie coś, jak kalendarz szczepień obowiązkowych. Są to szczepienia, którym musi być poddane każde dziecko, chyba że istnieją wyraźne przeciwwskazania zdrowotne. Takie szczepienia muszą być wykonane odpowiednią ilością dawek, w odpowiednich odstępach czasowych, a dodatkowo jeszcze są one bezpłatne. Co ważne, jeśli nie będziemy chcieli poddać naszego dziecka takim szczepieniom, a nie będzie żadnych przeciwwskazań, to będziemy musieli się liczyć z możliwością zapłacenia bardzo wysokiej kary finansowej. Dodatkowo trzeba jeszcze powiedzieć, że pierwsze szczepienia, zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych są wykonane w pierwszej dobie życia dziecka. Mają one chronić je przed gruźlicą i wirusowym zapaleniem wątroby typu B.
Szczepienia zalecane
Poza szczepieniami obowiązkowymi będziemy mieli jeszcze do czynienia ze szczepieniami zalecanymi. Jak sama nazwa wskazuje, są one zalecane przez lekarzy, tak aby nasze dziecko mogło być chronione przed innymi chorobami. O tym, czy ostatecznie wykonać takie szczepienia decydują rodzice, szczepionki są płatne, a jeśli nie zostaną one wykonane to rodzic nie musi się obawiać żadnych kar. Nie mniej, takie szczepionki mogą uratować naszemu dziecku życie, zwłaszcza jeśli zaszczepimy je przeciwko meningokokom, pneumokokom czy rotawirusom. Warto więc spojrzeć na listę takich szczepień zalecanych i zastanowić się, czy jednak nie wykorzystać przynajmniej części propozycji. Warto wiedzieć jak wyglądają szczepienia w Polsce. Które musimy zrobić obowiązkowo, które możemy zrobić, ale nie musimy. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym lepiej będziemy wiedzieli, w jaki sposób możemy chronić dziecko przed wystąpieniem groźnych chorób. Nawet jeśli mimo szczepionki dziecko zachoruje, to możemy mieć pewność, że przejdzie ją łagodniej i nie wystąpią trwałe powikłania.