Jak wyglądają szczepienia 10 latka

Jeżeli interesują nas kwestie związane ze szczepieniami, to powinniśmy o nich porozmawiać z lekarzem, albo zajrzeć do różnych książek, które także będą poruszały ten problem. Co więcej, powinniśmy również znać kalendarz szczepień obowiązkowych, tak abyśmy wiedzieli, kiedy powinniśmy się pojawić z dzieckiem u lekarza, tak aby mogło ono przyjąć odpowiednie szczepienie, albo dawkę przypominającą.

Co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że większość szczepień dziecko przyjmuje w pierwszym roku życia.

Są one powtarzane co 1-2 miesiące, a to oznacza, że w tym czasie faktycznie tych szczepień jest sporo, jednak z każdym kolejnym rokiem jest ich coraz mniej. Ostatecznie po drugim roku życia mamy najczęściej do czynienia z dawkami przypominającymi, które mają sprawić, że szczepionka nadal będzie działała w prawidłowy sposób. Dlatego też, istotne jest to, aby mieć świadomość, że jeśli chodzi o szczepienia 10 latka, to będzie to jedno szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Co ważne, jest to dawka przypominająca, a więc powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby dziecko przyjęło ją w odpowiednim czasie, według kalendarza szczepień obowiązkowych. Ta szczepionka podawana jest podskórnie, żywą szczepionką skojarzoną, jednak możemy być pewni, że jest ona całkowicie bezpieczna i nie musimy się obawiać żadnych poważnych powikłań.

Nie ma żadnego zagrożenia

Jeśli chodzi o szczepienia 10 latka, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma tutaj zagrożenia żadnymi innymi powikłaniami, niż te, które mogą się pojawić podczas szczepień u młodszych dzieci.

To oznacza, że jeśli nasze dziecko było szczepione przeciwko odrze, śwince i różyczce, i nie wystąpiły żadne niepokojące objawy, to nie ma żadnego porodu, abyśmy mieli opóźniać podanie dawki przypominającej. Te szczepionki są naprawdę bezpieczne, a co się z tym wiąże, groźne powikłania występują bardzo rzadko. Najczęściej można się spotkać z podwyższoną temperaturą ciała czy obrzękiem i bólem w miejscu wkłucia.

Jednak te powikłania nie są groźne, mijają szybko i samoistnie, a do tego jeszcze, nie pozostawiają w ciele dziecka żadnych skutków ubocznych, które mogłyby stanowić problem w późniejszym czasie. Jeśli nasze dziecko jest zdrowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogło być poddane szczepieniom 10 latka. To oznacza, że jeśli według kalendarza szczepień obowiązkowych, nadszedł czas, aby takie szczepienie wykonać, to należy je przeprowadzić jak najszybciej, tak aby szczepionka mogła działać w taki sposób, jak powinna.