Jak ważne są szczepienia przeciwko błonicy

Zazwyczaj to jak ważne są jakieś szczepienia, zaczynamy dostrzegać dopiero wtedy, gdy zdobędziemy większą wiedzę na temat choroby, którym mają one przeciwdziałać. Jeśli dowiemy się, z czym wiąże się taka choroba, jak przebiega, oraz jak tragiczna może być w skutkach, to z pewnością łatwiej jest nam podjąć decyzję co do szczepień, bo zdajemy sobie sprawę, że dzięki nim można uniknąć sporego cierpienia i stresu. Dlatego też, warto się dowiedzieć z czym wiąże się błonica, bo dzięki temu nie będziemy już mieli żądnych wątpliwości, że powinniśmy przeciwko niej zaszczepić nasze dziecko.

Podstawowe informacje

Jeśli chodzi o podstawowe informacje, to powinniśmy wiedzieć, że błonica to inne określenie krupu czy dławca. Jest to ciężka choroba, która ma ostry przebieg. Co więcej przenoszona jest głównie drogą kropelkową albo przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem, to oznacza, że trudno będzie nam się przed nią uchronić, jeśli nie zastosujemy odpowiedniego szczepienia przeciwko błonicy.

Co ważne, to choroba ta rozwija się bardzo szybko, stopniowo prowadząc do zwężenia światła gardła, a to z kolei może prowadzić nie tylko do problemów z oddychaniem, ale nawet do śmierci, która będzie spowodowana tymi problemami. Poza tym, nawet jeśli nie dojdzie do najgorszego, to może dojść do zakażenia wielu narządów, takich jak mięsień serca czy problemy z nerkami.

Co wiemy o szczepieniu?

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko błonicy, to zapisane są one w kalendarzu szczepień obowiązkowych, a to oznacza, że możemy nimi bezpłatnie zaszczepić dziecko dopóki nie ukończy 19 roku życia.

Jednak musimy sobie zdawać sprawę z tego, że zbiegiem czasu efekt działania takiej szczepionki zaczyna maleć. To oznacza, że jeśli nadal chcemy być chronieni przed tą chorobą, to powinniśmy poddawać się takiemu szczepieniu co 10 lat, a już obowiązkowo powinniśmy się ponownie zaszczepić, jeśli dużo podróżujemy, albo mamy częsty kontakt z osobami, które przebywały w krajach, gdzie błonica występuje. Ważne w tym wszystkim jest to, że taka szczepionka jest bezpieczna, a ewentualny obrzęk czy gorączka ustąpią szybko i samoistnie.

Warto wiedzieć, jak bardzo niebezpieczna może być błonica. Wówczas nie będziemy mieli wątpliwości co do tego, czy powinniśmy się przeciwko niej szczepić. A już z pewnością obowiązkowo, zgodnie z kalendarzem szczepień powinny być zaszczepione dzieci, które najbardziej podatne są na tą chorobę i dodatkowo jeszcze ich organizmy mogą sobie z nią nie poradzić.

Błonica nie musi być groźna, jeśli tylko skorzystamy z odpowiedniego szczepienia.