Dobre są szczepienia na meningokoki?

Rodzice małych dzieci zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że istnieją dwa rodzaje kalendarzy szczepień. Jedne to te obowiązkowe, którym dziecko musi być poddane jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania. Drugi to kalendarz szczepień, które są zalecane przez lekarzy, w celu lepszej ochrony dziecka przed chorobami, ale jednocześnie te szczepienia nie są obowiązkowe, a co więcej są płatne.

Nie mniej warto się zapoznać z tym drugim kalendarzem, zwłaszcza jeśli planujemy w najbliższym czasie posłać dziecko do żłobka albo przedszkola.

Znajdziemy tam szczepienia na meningokoki

Jeśli przyjrzymy się uważnie szczepieniom zalecanym, to z pewnością znajdziemy tam szczepienia na meningokoki. Są to bakterie, które występują w różnych grupach, ale tylko 5 z nich jest groźnych dla człowieka: A,B, C, Y i W-135.

Co więcej, w naszym kraju choroby są wywoływane najczęściej przez meningokoki typu B i C, a więc to przed nimi przede wszystkim powinniśmy chronić nasze dziecko, ale i siebie samych. Taką szczepionkę na meningokoki można przyjąć w każdym wieku, a to tym ważniejsze, że choć występują one najczęściej u dzieci, to tak naprawdę narażony na nie jest każdy. Tym bardziej, że meningokoki roznoszone są drogą kropelkową, a to oznacza, że naprawdę niewiele potrzeba, żeby zachorować.

Zwłaszcza, że badania dowodzą, że 25% populacji jest ich nosicielami, w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy, ponieważ nie mają oni żadnych objawów.

Są całkowicie bezpieczne

Takie szczepienia na meningokoki mogą być podawane od 2 miesiąca życia do 65 roku życia. Co więcej, muszą być one podane w odpowiednich dawkach i w odpowiednich odstępach czasu, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że faktycznie zadziałają tak jak powinny.

Poza tym, możemy mieć pewność, że takie szczepienia na meningokoki są całkowicie bezpieczne, nie powodują praktycznie wcale powikłań, a jeśli takie wystąpią, to skończy się na obrzęku w miejscu wkłucia i temperaturze. Warto szczepić na meningokoki, bo jeśli dopuścimy do ich rozwoju, to mogą prowadzić do sepsy albo zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a to się może skończyć śmiercią i to nawet w ciągu doby. Wbrew pozorom meningokoki są bardzo groźne.

Dlatego też powinniśmy wiedzieć jak się przed nimi bronić, a przede wszystkim jak chronić nasze dzieci. To ważne, bo znajdują się one w grupie największego ryzyka, ze względu na słabą odporność i przebywanie w dużych skupiskach, a dodatkowo to właśnie wśród dzieci choroba ta rozwija się najszybciej i ma najbardziej gwałtowny przebieg.