Czym jest szczepionka hexa?

Mówiąc o obowiązkowych szczepieniach ochronnych, skupiamy się zazwyczaj na tym, przeciwko jakim chorobom są one oferowane, jednocześnie kompletnie pomijając fakt, że możemy korzystać z różnych szczepionek, które mają różny skład. Co więcej, czasami od rodzaju szczepionki zależy również to, ile dawek nasze dziecko będzie otrzymywało. Dlatego właśnie warto mieć jak największą wiedzę na temat szczepionki, którą otrzyma nasze dziecko.

Co wiemy o szczepionce hexa?

Jeśli chodzi o szczepionkę hexa, to musimy wiedzieć, że otrzymujemy w niej szczepienia, która mają chronić nasze dziecko przed: błonicą, tężcem, krztuścem, wirusowym zapaleniem wątroby typu B, czy Hbs. Dzięki jednemu szczepieniu chronimy dziecko przed kilkoma różnymi chorobami, a to oznacza, że ograniczamy maksymalnie ilość wkłuć, które dziecko musi mieć podane. Warto też wiedzieć, że o ile ostre choroby, przy których występuje gorączka wykluczają podanie szczepionki hexa, o tyle przy łagodnych infekcjach spokojnie można ją podawać i nie trzeba się niczego obawiać. Ale oczywiście tak samo jak w przypadku wszystkich innych szczepionek, powinniśmy dokładnie obserwować dziecko, czy nie pojawiają się u niego żadne powikłania.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujemy się na szczepionkę hexa, to musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli za nią zapłacić około 200 zł.

Nie musimy jej kupować, możemy zdecydować się na szczepionkę bezpłatną, która jest proponowana w kalendarzu szczepień obowiązkowych, jednak wówczas musimy się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach nasze dziecko otrzyma jednocześnie trzy wkłucia, w różne miejsca. Dzięki szczepionce hexa, wszystkie te szczepionki można podać w jednym, a to oznacza, że znacznie ograniczymy stres dziecka. Ale warto wiedzieć, że podczas podawania tej szczepionki może się pojawić utrata apetytu, drażliwość, gorączka, czy obrzęk w miejscu wkłucia. Dodatkowo w mniejszej ilości przypadków wystąpił kaszel czy senność, a to oznacza, że dokładnie powinniśmy się zapoznać z ulotką dołączoną do takiej szczepionki, tak aby wiedzieć, czego powinniśmy się spodziewać po jej podaniu. Warto się zastanowić, czy nie zrobimy najlepiej jeśli skorzystamy ze szczepionki hexa. Dzięki niej ograniczymy ilość wkłuć, a więc i stresu jakie nasze dziecko będzie odczuwało podczas szczepień. Dodatkowo warto podkreślić, że ta szczepionka jest bezpieczna, a najczęściej występujące powikłania, w żaden sposób nie będą zagrażały naszemu dziecku. Znikną samoistnie, w krótkim czasie, nie pozostawiając w organizmie dziecka żadnych trwałych zmian.