Czy znamy szczepienia obowiązkowe?

Z pewnością każdy słyszał o tym, że istnieje takie coś jak szczepienia obowiązkowe. Czyli takie, którym musimy poddać nasze dziecko, ponieważ w przeciwnym razie grożą nam wysokie kary. Co więcej, szczepienia mają za zadanie zwiększyć ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne, ale również dążyć do ich wyeliminowania ze społeczeństwa.

Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy szczepili nasze dzieci, bo im więcej jest osób zaszczepionych przeciwko jakiejś chorobie, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że jej występowanie w danym społeczeństwie zamieni się w epidemię.

To trzeba wiedzieć

Przede wszystkim warto wiedzieć, że szczepienia obowiązkowe mają wyeliminować między innymi takie choroby jak: gruźlicę, błonicę, polio, świnkę różyczkę czy tężec. Takie szczepionki są bezpłatne i zaczynają być podawane już od pierwszej doby życia dziecka.

Później należy dokładnie pilnować, aby niezbędne dawki były podawane w odpowiednich odstępach czasu, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że zadziałają one dokładnie tak jak powinny. Ważne jest tutaj również to, że im więcej osób jest zaszczepionych przeciwko jakiejś chorobie, tym mniejsze są szanse, że nawet jeśli się ona pojawi, to przybierze rozmiary epidemii. Co więcej, pamiętajmy, że takie szczepionki są specjalnie badane, a to oznacza, że są całkowicie bezpieczne.

Dodatkowo większość z nich wywołuje niegroźne powikłania typu gorączka czy obrzęk w miejscu wkłucia, które znikają szybko i samoistnie, nie pozostawiając na ciele dziecka żadnych trwałych zmian.

Nie wszyscy mogą być szczepieni

Są takie przypadki, kiedy szczepienie nie jest możliwe. Zazwyczaj są to pojedyncze jednostki, a to oznacza, że jeśli reszta społeczeństwa została zaszczepiona, to nie tylko chroni siebie przed tymi chorobami, ale również chroni przed nimi tych, którzy sami zaszczepić się nie mogą.

To dlatego, że im więcej osób zaszczepionych, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia danej choroby, a co się z tym wiąże, tym mniejsza jest szansa na to, że zachorują na nią nawet te osoby, które szczepione być nie mogły. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy przestrzegali kalendarza szczepień obowiązkowych i się do niego stosowali. Szczepienia są niezwykle ważne.

Dzięki nim udało się praktycznie wyeliminować wiele groźnych chorób, które jeszcze niedawno potrafiły zabijać tysiące ludzi. Dlatego nie możemy zaprzestać ich wykonywania, ponieważ im mniej będzie zaszczepionych, tym większe będzie niebezpieczeństwo, że te choroby na nowo powrócą.