Czy warto robić szczepienia przeciw grypie?

Zazwyczaj jest tak, że nie trzeba ludzi przekonywać do tego, aby szczepili się zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych. Z drugiej strony, jest wiele szczepień, które zalecane są przez lekarzy, a które tak naprawdę wykonywane są niechętnie. Jeśli chodzi o szczepienie dzieci, to istnieje szansa, że jednak zostaną te szczepienia wykonane. W przypadku dorosłych ludzi, decyduje się na nie niewielka grupa, chociaż takie działania mogą ochronić ich przed nieprzyjemnymi chorobami, albo przynajmniej zmniejszyć uciążliwość takiej choroby, jeśli już się na nią zachoruje.

Co roku ta sama propozycja

Każdego roku, przed okresem zimowym proponowane są szczepienia przeciwko grypie.

Jest to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez wirus grypy. Przenoszona ona jest drogą kropelkową, albo przez kontakt z zakażoną powierzchnią. Ponieważ objawy jakie w początkowych stadiach daje grypa, są bardzo podobne do objawów zwykłego przeziębienia, to niejednokrotnie prawidłowa diagnoza jest podawana dość późno. Co więcej, jeśli nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, może dojść do bardzo groźnych powikłań, z którymi będziemy musieli się zmierzyć jeszcze długo po zakończeniu głównego leczenia. Dlatego też co roku proponowane są odpowiednie szczepienia – wirus grypy ewoluuje i cały czas się zmienia, utrudniając przygotowanie jednego leku, który starczyłby na długie lata.

Czy warto?

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie, to mają one zmniejszyć możliwość wystąpienia u nas choroby, a jeśli się ona pojawi, to szczepionka uchroni nas przed powikłaniami. Warto podkreślić, że jest ona bezpieczna, dlatego też można ją podawać już od 6 miesiąca życia, a to oznacza, że nawet małe dzieci mogą być chronione przed grypą, która jest dla nich szczególnie groźna. Trzeba tutaj zaznaczyć, że takie szczepienia przeciwko grypie mają najmniejszą ilość powikłań, takich jak: zaczerwienienie w miejscu wkłucia, ból mięśni czy temperatura. Dodatkowo te powikłania mijają w ciągu kilku dni samoistnie, a więc nie trzeba się nimi martwić. Warto zobaczyć, co możemy zyskać jeśli poddamy się szczepieniom przeciwko grypie.

Może się wówczas okazać, że nie trzeba będzie nas już dłużej przekonywać do zrobienia takich szczepień, bo sami zrozumiemy, że dzięki nim będziemy mogli chronić nasz organizm przed wystąpieniem ciężkiej choroby i powikłaniami, jakie w związku z nią mogą się pojawić. Takie szczepienia przeciwko grypie są bezpieczne i mogą nam wiele dać.