
Czy szczepienie 9 latka wywołuje powikłania?
W naszym kraju obowiązuje tak zwany kalendarz szczepień obowiązkowych i kalendarz szczepień zalecanych. W tym pierwszym przypadku są to szczepienia, którym dziecko musi być poddane w wieku od 1 doby życia do 19 roku życia. Są to szczepionki bezpłatne, a nie podanie ich dziecku może skutkować problemami prawnymi i wysoką karą finansową. W przypadku szczepień zalecanych, są to szczepienia, które dziecko powinno przyjąć, ale nie musi. Tutaj za szczepienia będziemy musieli zapłacić sami, a jeśli z nich nie skorzystamy, to nie musimy się obawiać żadnych kar.
Na co szczepione?
Jeśli nasze dziecko ukończyło właśnie 9 lat, to musimy pamiętać, że według kalendarza szczepień obowiązkowych powinno otrzymać dawkę przypominającą szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce. To ważne, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli pewność, że takie szczepienie zadziała w odpowiedni sposób, a nasze dziecko faktycznie będzie chronione przed tego typu chorobami. Wspomnieć tutaj również trzeba, że w przypadku tych szczepionek są one oferowane za darmo, a ponieważ są całkowicie bezpieczne, to nie powinniśmy się obawiać poważniejszych powikłań.
Nie zwlekajmy
Jeśli dziecko skończyło 9 lat, to nie powinniśmy zwlekać z podaniem mu kolejnej dawki szczepionki. Im wcześniej do tego dojdzie, tym szybciej będzie chronione. Jeśli obawiamy się powikłań po szczepieniach, to warto wiedzieć, że w tym wieku nie są one ani częstsze, ani groźniejsze, niż powikłania po tych szczepionkach, podawanych w innym wieku. Jeśli dojdzie do gorączki czy obrzęku w miejscu wkłucia, to możemy być pewni, że nie dzieje się nic groźnego, a objawy te znikną same i to w krótkim czasie, nie pozostawiając w ciele dziecka żadnych groźnych zmian. W niektórych przypadkach razem z gorączką może się też pojawić wysypka, jednak możemy być spokojni, bo ona również nie będzie stanowiła zagrożenia dla zdrowia naszego dziecka. Jeśli tylko przyjdzie odpowiedni moment, to powinniśmy poddać nasze dziecko szczepieniu, które jest zalecane w 10 roku życia, czyli po ukończeniu przez nie 9 lat. Nie musimy się tutaj obawiać żadnych powikłań, które mogłyby wpłynąć na dalsze życie dziecka, bo ich po prostu nie ma. A jeśli już pojawią się jakieś powikłania, to będą one niegroźne, a polegać będą na podwyższonej temperaturze oraz obrzęku i bólu w miejscu wkłucia.
Nie powinniśmy się wahać przed podaniem tej dawki przypominającej, bo to może sprowadzić na dziecko znacznie większe kłopoty, niż ewentualne powikłania, o których było wspomniane wyżej.