Czy szczepienia wykonuje sanepid?

Zazwyczaj o szczepieniach myślimy wtedy, kiedy musimy je podać naszemu dziecku. Wówczas idziemy do przychodni, w której jesteśmy zapisani, lekarz bada nasze dziecko, a następnie otrzymuje ono odpowiednią szczepionkę, zgodnie z wytycznymi kalendarza szczepień obowiązkowych, albo zalecanych, jeśli decydujemy się na jakąś szczepionkę, która nie jest obowiązkowa. Jednak warto wiedzieć, że czasami mogą się pojawić komplikacje podczas szczepienia, bo okaże się, że dziecko jest uczulone na jakiś składnik szczepionki. Albo może się okazać, że chcemy wyjechać do tropikalnych krajów i wówczas również powinniśmy przyjąć odpowiednią szczepionkę.

Czy wówczas powinna ona nam być podana również w naszej przychodni?

Kiedy do sanepidu?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że otrzymamy szczepionkę, która będzie najwyższej jakości, albo wyjeżdżamy do tropikalnych rejonów i musimy się zaszczepić, to powinniśmy się udać do sanepidu. To właśnie tam będziemy mogli przyjąć szczepienia przed wyjazdem, a dodatkowo jeszcze będziemy mogli liczyć na cenne porady odnośnie tego, jak zachowywać się podczas wyjazdu, aby mieć pewność, że nie złapiemy tam żadnej choroby, która mogłaby w negatywny sposób odmienić nasze życie. Oczywiście za taką szczepionkę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni i fakt, że będziemy ją mieli podaną w sanepidzie, tak naprawdę w tej kwestii niczego nie zmienia. Nie mniej, możemy być wówczas pewni, że wszystko przebiegnie bez komplikacji, bo zaaplikowaniem takiej szczepionki zajmą się specjaliści.

Przy powikłaniach

Jeśli wcześniej doszło do poważnych powikłań po szczepieniach, albo z powodów zdrowotnych musimy być pod szczególną opieką w czasie szczepienia, to wówczas także powinniśmy je wykonać w sanepidzie. Będziemy wtedy mieli pewność, że nasza szczepionka była odpowiednio przechowywana, że jest wysokiej jakości, a dodatkowo jeszcze zostaną podjęte wszelkie dodatkowe działania, które będą miały zadanie zminimalizowania ryzyka, że sytuacja się powtórzy. Dlatego będzie tutaj również zastosowana inna szczepionka, niż to miało miejsce podczas poprzedniego szczepienia. Nie mamy pewności, czy możemy się zaszczepić we własnej przychodni czy powinniśmy się udać do sanepidu? Najlepiej zrobimy, jeśli tam zadzwonimy, wyjaśnimy nasz problem i z pierwszej ręki dowiemy się, kiedy powinniśmy się udać do najbliższego punktu sanepidu, aby mieć pewność, że otrzymamy odpowiednie szczepienie.

Co więcej, pracują tam specjaliści, którzy pomogą nam rozwiać wiele naszych wątpliwości.