Czy robione są szczepienia przed operacją?

Nie ma znaczenia czy mamy być poddani poważnej operacji czy ma to być niewielki zabieg. Z pewnością każda taka sytuacja wywołuje w nas strach. Czy wszystko pójdzie dobrze? Czy nie będzie żadnych komplikacji? Czy nie zostaniemy zarażeni jakąś chorobą? Dlatego też warto wiedzieć, że przed operacją możemy się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Co powinniśmy wiedzieć

Musimy mieć świadomość, że pobyt w szpitalu zwiększa ryzyko zarażenia się tą chorobą. Dlatego warto zrobić wszystko co w naszej mocy, aby jej zapobiec, a to oznacza, że powinniśmy odpowiednio wcześniej pomyśleć o odpowiednim szczepieniu. Jeśli wiemy o operacji ze znacznym wyprzedzeniem, to warto o takim szczepieniu również pomyśleć wcześniej. Jeśli zrobimy je przynajmniej 6 tygodni przed planowaną operacją, to będziemy mieli możliwość przyjąć dwie dawki szczepionki. Najpierw przyjmujemy pierwszą dawkę, po miesiącu drugą, a po kolejnych sześciu miesiącach przyjmiemy trzecią dawkę. Co więcej, operacja powinna być przeprowadzona 2 tygodnie po przyjęciu drugiej dawki, bo wówczas będziemy mieli pewność, że zostały już wyprodukowane przeciwciała i to w odpowiedniej ilości.

Operacja jest nagła?

Jeżeli nasza operacja jest nagła i nie mamy 6 tygodni na przygotowanie się do niej, to i tak warto się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Co prawda wówczas tych przeciwciał będzie znacznie mniej, bo nie zdążymy ich wytworzyć, jednak nawet mniejsza ich ilość będzie lepsza niż ich brak. Lekarz dokładnie nam wyjaśni jak wygląda szczepienie w takim przyspieszonym trybie i na co możemy tutaj liczyć. Co ważne, jeśli szczepiliśmy się przeciwko wzw B w ciągu ostatnich 5 lat, to warto najpierw wykonać odpowiednie badania. Takie, które pokażą nam ile mamy w krwi przeciwciał anty-HBS. Może się wówczas okazać, że ich stężenie w naszej krwi jest dość duże, a to oznacza, że nie będziemy musieli się teraz szczepić. Jeśli chcemy być spokojniejsi o swoje zdrowie, to warto sprawdzić czy musimy się szczepić przeciwko wzw B. Jeśli okaże się, że tak, to jak najszybciej powinniśmy przejść odpowiednie szczepienia, tak abyśmy mieli pewność, że w naszym ciele pojawi się dostatecznie dużo przeciwciał anty-HBS, aby nasz organizm mógł ochronić się przed tą chorobą. Dlatego też, warto zobaczyć, jakie szczepienia przed operacją warto zrobić, tak abyśmy byli spokojniejsi i żebyśmy mogli przystąpić do niej ze znacznie mniejszym strachem, bo zmniejszymy ryzyko zarażenia tą groźną chorobą.